Raul Sulbi, Postimees
Eestimaa Rahvaliit toetab IRLi liikme Mart Nuti välja käidud ideed riigikogu valmiste üleriigiliste parteinimekirjade avatuks muutmisest.
«Uskumatu, aga vähemalt ühes küsimuses on Rahvaliit 100 protsenti nõus IRLiga,» ütles Rene Naptal Rahvaliidust Postimees.ee’le.
«Seda mõtet palub Rahvaliit edasi arendada: 51 rahvasaadiku kohale saavad kandidaadid, kes koguvad ka kõige rohkem hääli sõltumata erakondlikust kuuluvusest,» viitas Naptal Rahvaliidu soovile vähendada parlamendi suurust umbes poole võrra.
«51 enim hääli kogunud saadikukandidaati lähevad riigikokku ja kui keegi ees loobub, siis võetakse nimekirjast 52. enim hääli saanud saadikukandidaat,» selgitas Naptal Rahvaliidu ideed.
IRLi parlamendisaadik Mart Nutt tegi laupäeval, 29. jaanuaril valijate häälele suurema kaalu andmiseks ettepaneku järjestada kandideerijad vastavalt saadud häälte arvule, arvestades valimisringkonna suurust. Sellega koos järjestataks valimisnimekiri tähestikulises järjekorras nii valimisringkonnas kui üleriigilises nimekirjas, et võrdsustada «esinumbrid» ja teised kandidaadid.
Mart Nuti sõnul tuleks kaotada valimistulemuste arvestamisel d'Hondti astendaja. See arvestaks õiglasemalt valija antud häält ja kaotaks parima tulemuse saanud nimekirja preemiamandaadid.
«Nii kaob võimalus, et riigikoguse pääseb kandidaat tänu üleriigilisele nimekirjale väiksema häälte arvuga kui temast tagapool olev kandidaat. See suurendab valija hääle kaalu valimistel,» lausus Nutt.
Lisaks väheneb tema sõnul nii ka võimalus sokutada riigikogusse käsutäitjaid, kellel avalikkuses on väike toetus. Samuti parandaks see kõikide erakondade sisekliimat, kuna jääks ära närvesööv kemplemine ja sõpruskondade võitlus kõrge koha eest valimisnimekirjas.
IRLi esimees Mart Laar ütles Nuti ettepanekut kommenteerides, et seda põhimõtet on tõsiselt arutatud ning erakond toetab seda. «Samas ei tee me endale illussioone, et selle läbiviimine kerge saab olema.»
Laar usub, et järgmise riigikogu koosseis muudab riigikogu valimiste üleriiklikud nimekirjad avatuks. Tema hinnangul suurendaksid erakonnad selle sammuga inimeste usaldust riigikogu vastu.
«Pean õigeks, et riigikogusse ei pääseta mitte mingite tagatoatehingute põhjal, vaid inimeste poolt kandidaatidele antud konkreetsete häälte järgi,» ütles Laar.
a href="http://erl.ee/index.php?id=4&gr_id=1&act=one&news_id=1524
No comments:
Post a Comment