Eesti Ekspress
Jaan Toots (53)
■ Amet: Urmas Sõõrumaa kinnisvarafirma Rotermann Grupi nõukogu esimees.
■ Perekond: Abielust Kersti Tootsiga kaks poega ja tütar. Kooselust Kati Tootsiga tütar.
■ Haridus: Lõpetas 1981 Tallinna polütehnilise instituudi mehaanikainsenerina.
Mida tahab Rahvaliit?
■ Kärpida riigikogu 51-liikmeliseks ja kehtestada presidendi otsevalimised.
■ Langetada elektrihinda kuni 20 protsenti, taastada ettevõtete tulu maksustamine, tõsta lastetoetus 19 eurolt 80 eurole.
■ Luua rahvastiku nõukoda, mis hakkab juhtima rahvaarvu tõstmise abinõude rakendamist.
■ Lõpetada laulupidudel välismaalastele mõeldud elitaarsete muusikapalade esitamise.
■ Vähendada viinapoodide arvu.
Kui palju lubaduste täitmine maksab?
■ Sellest Rahvaliidu programm ei räägi.
Allikas: www.erl.ee
Jaan Toots tahab Rahvaliiduga teha ettevõtete maksustamise õiglasemaks" ja tuua hambaravi esmatasandi tervishoiuteenuseks. Tõsi, ta ei paljasta täpselt, kuidas.
Rotermanni keskuse Jahuladu Tallinna südalinnas. Just siin, pealinna kalleimatel äripindadel, veedab oma päevi Rahvaliidu seekordne peaministrikandidaat Jaan Toots, valvates Rotermann Grupi nõukogu esimehena Urmas Sõõrumaa äride üle. Ta saabub vee-randtunnise hilinemisega - ja Toots vihkab hiljaksjäämist kogu hingest. Vabandused on hoogsad.
Toots istub - tool tundub tema vägilasekasvu jaoks pisut kipakas -, kohendab tapeedimustriga lipsu, mis ookrikarva särgiga peaaegu samas toonis, avab suu. Laused on soravad, pikad, sellised, mis kuidagi lõppeda ei taha. Tunnise vestluse jooksul kordub sageli sõna "pelgalt". Teine härra Tootsi lemmikväljend osutub aga olevat "esikõneleja".
Kes teile Rahvaliidu peaministrikandidaadi kohta pakkus?
Pakkus partei esimees koos president Rüütliga. Arnold Rüütel nimetas seda esikõneleja ametiks. Sügav soov oli, et kui ma nõusoleku annan, siis ma võtan endale ikkagi suure vastutuse, aitamaks praegust parteijuht -konda, et partei tuleks üle künnise, sest on täpselt ääre peal.
Mina tunnetan praegult endas jõudu. Olles käinud Võru maakonnas, Pärnus, Tartu inimestega rääkinud ja Ida-Virus.
Palju inimesi teiega kohtub?
Pärnu oli esimene koht, kus inimesed ise tahtsid minuga kohtuda, seal oli 60 inimest.
Kas te pole mõelnud, et võtaksite oma võluva kaasa, Kati Tootsi kaasa? Võib-olla tuleks siis mitte 60, vaid 600 inimest?
Ei. Loodan, et rahvas ja partei liikmed soovivad ikka minuga kohtuda.
Mis aastast te Arnold Rüütlit tunnete?
Tunnen teda sellest ajast, kui ma veel tudeng olin. Töötasin siis valitsuse autobaasis autojuhina ja sõidutasin riiklikke külalisi. Härra Rüütel oli sel ajal EPA rektor (põhjalik vastus jätkub veel minuteid).
Kas tegemist on inimesega, kes on teid inspireerinud? Teie kõnemaneer on Rüütliga heas mõttes sarnane, selge ja loogiline.
Jah, härra Rüütli rahulikkus on mind inspireerinud. Samas on mulle öeldud, et ma sarnanen Tiit vahiga, kelle vastused on lühikesed ja konkreetsed.
Teeme elektri odavamaks! Me lugesime Rahvaliidu programmi. Teil on lubadus elektrihinda vähendada 20 protsenti. Kuidas?
Programmi algdokumendis oli tõesti 20 protsenti, aga ma lisasin sinna ette sõna "kuni". Partei juha-tus oli minuga nõus. Näen vähendamist ainult aktsiisi arvelt.
Mismoodi toote hambaravi esmatasandi tervishoiu teenuseks?
Me oleme välja käinud ka mõtte "meditsiin igasse valda ligemale" ja ka kiirabijaamad. Ma väga hästi tean, kuidas kiirabijaamu rahapuudusel hakati sulgema.
Minu kõrvalkülas Keila-Joal kaotas minu hea sõbra perekond pereisa, oli insult. Kiirabi jõudis Tallinnast kohale nii 50 minutiga. Mul ei ole kiirabile midagi ette heita. Seni kui sa Mustamäe haigla kiirabijaamast välja keerutad, seni kui sa saad maanteele, libe lumetee,34 kilomeetrit, oli ka tuisune päev...
Äkki oleksite siiski nõus ütlema, mismoodi tahate osutada hambaravi?
Kõik on raha taga! Üks lahendus on bürokraatia vähendamine. Et mitte solvata riigiametnikke, ma ütlen välja, millist seltskonda ma mõtlen. Ma mõtlen kohutavalt suurt osa nõunikke, referente, vanemreferente. Kui mina lõpetasin siseministeeriumis töö, oli keskaparaadis 126-127 inimest, täna on 240 midagi.
Riigiaparaadi paisutamine on tekkinud nende poliitikute ajal, keda te väga hästi teate. Miks on see nii juhtunud?
Ei tea! Ei ole end poliitikasse top-
pinud. Olles äris, hoidsin pelgalt kõik 13 aastat kõrvale.
Swedbankile maks peale! Rahvaliidu programm lubab taastada ettevõtjate tulu õiglase maksustamise. Mida see tähendab?
Meil on omal majandustoimkond ja see toimkond paneb ise programmi kokku ja see ei ole meie esimese seitsme slõugani peal, mis on meil volikogus ära kinnitatud. See on programmis sees ja ma ei vasta sellele küsimusele.
Kas see tähendaks, et ettevõtted peaksid hakkama rohkem makse maksma või vähem kui täna?
Teeme nii, et ma ei vasta sellele küsimusele!
Te lubate maksustada välisomanike poolt Eestist väljaviidava kasumi. Palju see oleks?
Vaadake, kõik need programmi asjad said ära hääletatud ja tehtud juhatuse poolt volikokku kinnitamiseks enne seda, kui mina nendega liitusin. Minul sai nendega liitumisest eile kolm nädalat. Kuidas see on teostatav ja täpselt protsentidevärkidega, see on väga keeruline protsess.
Swedbank viib raha Eestist välja. Peaks pank selle eest maksma?
Aga miks ta ei peaks maksma?
Kui palju peaks maksma?
Ma olen väga nõus teie selliste väga peenete, teravate küsimustega, aga see on koalitsioonipartnerite läbirääkimiste teema. Kui läheb numbritesse, siis täna ei saa vastata.
Saadame kõik arsti juurde! Teil on programmis, et tuleks muuta kohustuslikuks tervisekontroll. Mida see endast kujutab?
Kohustuslik saab olla, kui on riigi poolt tagatud. Meil on suur hulk inimesi, kes ei ole suutelised seda maksma. Me pöörame praegult meditsiinile väga tähelepanu. Väga palju haigusi tuleb välja siis, kui on juba hilja.
Kui sageli see tervisekontroll aset leiaks?
Korra aastas. Nii nagu normaalses maailmas on soovitatud.
Aga kui näiteks härra Toots unustab ära, mis siis saab?
Ma ei mõtle siin 30aastast. Tuleb ilmselt vanusepiirid panna. Näiteks Saksamaal on see meestel 50aasta-selt, naistel 55aastaselt. Loomulikult mitte 20aastane ei käi iga aasta riigi tehtud kontrollis.
Kas kohustuslik tervisekontroll ei lähe vastuollu isikuvabadusega?
Me ei räägi kohustuslikkusest, me räägime võimalusest. Kust te leiate kohustusliku?
Siin programmis on tõesti niimoodi kirjas.
Kohustusliku? Ei ole, kindlasti ei ole! (Ja pärast dokumentidega tutvumist) Kui te veate näpuga järge, siis ma ei kommenteeri seda.
Parteide rahastamine -nagu doping spordis Rotermanni Grupil oli 2008.aastal 12 töötajat, kellele maksti li miljonit krooni palka. Ja 2010 oli 10 töötajat, kellele maksti umbes 7 miljonit.Te maksate nii palju makse?
(Uhkusega) Jah, me maksame riigile palju makse. Aga need summad on väga väikesed võrreldes masu eelse ajaga. Siis maksti ka dividende ja nende pealt tulumaksu. Rotermann Grupil on ilusaid päevi ikka ka olnud. Täna me siin vireleme.
Kas kümne töötaja palgaks 7 miljonit on virelemine?
Ei, te ei saanud aru. Ma räägin, kui me firma töötas hästi, siis see, mis võeti välja dividendidena, selle pealt võetavad maksud olid tunduvalt teises suurusjärgus ja tunduvalt kasulikumad riigile.
Kuna te tunnete nii palju eesti poliitikuid, siis kas mõni Eesti erakond on saanud välismaalt raha?
Olen kuulnud küll, jah.
On ka Venemaalt tulnud raha?
On küll.
Kellele on tulnud ja millal?
Te ütlete ilusasti, tooge paber, rääkige. Mul ei ole paberit. Olles töötanud kõrge taustaga firmades, eks
kuuled-näed, kuidas asjad liiguvad. Mina ütlen veel välja, et kahjuks on parteide rahastamine kui sportlaste dopingu kasutamine.
Vaga hea võrdlus.
Ühed jäävad vahele, teised ei jää vahele. Ma olen jalgrattaliidu president. Olen küsinud seda asja väga paljude sportlaste käest, kui nad on spordist juba loobunud. Nad ütlevad, et mõtle nüüd, kuidas sõita Tour de France'il 200 km päevas, keskmise kiirusega 38-43 km/h, 24 päeva jutti. Rohkem nad ei räägi, edasi mõelge ise.
Kui kasutatakse aineid, mis kinnitatud nimekirjades ei ole, siis justkui ei ole doping, sest proov seda ei näita. Samuti on parteidega. Kui leitakse mingi nipp, kas reklaamis või raha saamisel, mis konkreetselt keelatud ei ole, siis justkui tullakse välja.
Ida-Virumaal kandideerib üks noor mees - Ossinovski,24aastane, värskelt ülikooli lõpetanud, isa on miljardär transiidiäris. Propaganda on niimoodi, et viimati vast tehti sellist propagandat Brežnevile. No absoluutselt kogu linn on täis neid plakateid. Sinna on ikka maetud kõvasti.
Ta on sots, peaks kokku hoidma.
Just, väga hea märkus.
Te olete aastaid koos töötanud Urmas Sõõrumaaga. Kas talle on poliitika rahastamine ära tasunud?
Kindlalt mitte! Tema tahab lihtsalt, et majandus edasi areneks.
Pankurite närv ei pidanud vastu Mullu olevat te USA dollari kursi tõusu pealt teeninud suure summa?
Vastab tõele.
Umbes neli miljonit krooni?
(Meelitatult, kuid samas tõrjuvalt) Mis tähtsust sel on?
Teie investeerimisnõustajad pangast läksid vahepeal päris närvi?
Kohe mitu korda öeldi, et nüüd on õige aeg, nüüd tuleb ära müüa. Ma ütlesin, et vara veel.
Kust teil nii hea intuitsioon oli?
Kui ma tegelesin transiidiga, siis nägin, kuidas transiidimehed seda tegid. Minu summa on nende kõrval pisku. Kui transiidimehel on sada miljonit dollarit ja selle pealt teeb nõksa-ka... Nemad niimoodi mängisid jah.
Kas kõnekäänd, et jänes kaarte ei mängi, peab seega paika?
Siin küll mitte. Siin võib jänes hästi vastu kappasid saada. (Koputab sõrmega vastu lauda.)
Teie olete kunagi saanud?
Teate, ei ole saanud.
Teie osalusega OÜ Stauron oli sunnitud äärmiselt raske olukorra tõttu 2010. aastal tegevuse peatama.
(Umbusklikult) Stauron? Mis see on?
Ajab Kaberneemes kinnisvaraäri.
(Tutvustame äriregistri väljavõtet, mille kohaselt on Tootsil firmas osalus -EE). Tõepoolest, selle firma osalus tuli mulle üle ühe tehingu tagatisena. Aga mulle ei ole tegevuse peatamisest isegi teatatud. Mul endal ei ole ühtegi äri, mis on vussi läinud. Jälle kolm korda koputan.
Rotermanni Grupi majandustulemus oli 2009. aastal hiiglaslik miinus, 375 miljonit krooni kahjumit.
Miinus on sellest, et meil on väga suured maalahmakad nii siin kui Lätis. Nad seisavad ja me maksame nende pealt praegult ainult pangamakse.
Mingit väljapääsu te ei näe?
Väljapääs on, et tuleb hakata ehitama. Need on väga kallid maad väga kallites kohtades.
Mis Lätis maaga tehtud on?
Mitte midagi. Aed ümber, kesklinnas, suur plats. Väga kurb.
Pokker on joomisest etem. Väidetavalt te külastate üsna sageli Olympic Casinot.
On jah olnud aegu.
Kuidas fortuuna teid soosib?
Pokker on ajudega mäng. Selline hobi on parem kui käia õhtuti sõpradega õlut joomas ja täis ennast juua. Olen jah käinud mängimas.
Mängite pokkerit laua taga või automaatidega?
(Küsimusest üllatunult) Loomulikult laua taga. Ma ei ole kunagi automaadiga mänginud.
Kus läheb piir hobi ja kasiinosõltuvuse vahel?
(Tõsiselt) Sõltuvus on väga kohutav asi.
Olete seda kellegi puhul näinud?
Seda on raske näha, kuna ma käin kasiinos suhteliselt harva. Aga ma tunnen kasiino juhtkonda ja me oleme sellel teemal rääkinud, et mis toimub, kui inimesed kaotavad ja järgmisel päeval lähevad suurema panusega mängima, et äkki saab tagasi, ja sealt hakkab siis see allakäik.
Veinijoojad löödi maha Millist konjakit teie joote?
Ma ei joo üldse konjakit. Mis siis teie mark on?
Kui ma olen soojadel maadel, siis tarbin ma džinn+toonikut. Kui ma pean olema vastuvõttudel või õhtusöökidel või idanaabritega asju ajan, siis võtan meelsasti pitsi valget viina.
On teil mõni hea retsept, kuidas vene ärimeestega viina võttes samas rütmis püsida?
Oi, kõvad retseptid, aga ma kirjeldama neid ei hakka, see on ebaeetiline. Ma võin teile pärast salaja öelda, aga mitte mikrofoni. Loomulikult on väga head nipid ja ma olen neid väga palju kasutanud.
Kas viinavõtmise kultuuris Venemaal midagi ka muutub?
Jah, natuke muutus, kui 90ndate algul tulid peale uusrikkad ja tahtsid nii-öelda moodsad olla.
Siis ma märkasin, et Venemaalgi pandi vein lauda. Aga see läks hästi ruttu üle. Neist uusrikastest osa pandi kinni, osa löödi maha. Uus põlvkond eelistab veini asemel jälle viina tarbida.
Mille poolest teie oleksite parem peaminister kui Andrus Ansip?
See on kindlalt väga halb küsimus.
Aga kui te küsite minult kui Rahvaliidu peaministrikandidaadilt, siis on olemas poliitilised otsused, mis teevad majandusele liiga. Mõnda asja peaks rohkem kaaluma.
Kui te küsite isiklikult minult, siis kõige tähtsam on otsustamine. Kui sa 51 protsenti otsustad õigesti, siis on juba 1 protsent edasiminekut. Kõige hullem, mis on elus, on otsustamatus.
http://erl.ee/index.php?id=4&gr_id=1&act=one&news_id=1536
No comments:
Post a Comment